Bardzofajný festival 2018 je tu!

Vybrané filmy z nejnovější polské produkce, veřejná předpremiéra filmu Agnieszky Smoczyńské, dílny pro děti i dospělé, komiksová výstava, knížky a pravé polské delikatesy. Pátý ročník Bardzofajného festivalu zve od 22. do 24. listopadu na ty nejlepší filmové polské laskominy do oblíbeného letenského kina Bio Oko.

Program:
~ nové polské celovečerní filmy
~ veřejná předpremiéra
~ krátké filmy z Filmového Podlesí Filmowe Podlasie Atakuje
~ pohádky pro děti
~ dílny pro děti i dospělé
~ nové polské knihy
~ oblíbené svěží polské delikatesy
~ polské drinky na baru
~ komiksová výstava Spolu v bublinách připravená ve spolupráci s Polským institutem v Praze po celou dobu festivalu ve foyer kina

ČTVRTEK 22. 11.

18.00 Studená válka (Zimna Wojna, Paweł Pawlikowski, Polsko/Francie/Velká Británie, 2018, 89 min) Uvádí Aerofilms.
V období budování stalinského Polska, ale také moderní západní Evropy se odehrává příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora. Nedokážou žít spolu, ale zároveň se fatálně přitahují a nevydrží být bez sebe. V kulisách Varšavy, Berlína a Paříže zní jazzová a folklorní hudba a Zula s Wiktorem rozehrávají nádhernou, ale hořkou baladu, svoji vlastní studenou válku. Kunderovsky laděným milostným eposem navazuje Pawel Pawlikowski na úspěch oscarové Idy. Za dílo nabité elektrizující hudbou i obrazovou krásou byl na festivalu v Cannes odměněn Cenou za nejlepší režii.

20.30 Nejlepší (Najlepszy/ ŁukaszPalkowski/ Polsko, 2017, 110 min)
Byl skoro na dně a teď chce být nejlepší. Tak trénuje. Splní si svůj americký sen? Film plný emocí, natočený podle skutečného příběhu mladého polského sportovce JerzyhoGórského, který se rozhodl překonat své psychické i fyzické limity a získal titul mistra světa v triatlonu známém jako Dvojitý Ironman. Film, u kterého budete jásat i brečet.

Nejlepší_R_Palka (1)

PÁTEK 23. 11

18.00 Filmové Podlesí útočí (FilmowePodlasie Atakuje, 80 min., polsky s anglickými a/nebo českými titulky)
Pásmo krátkometrážních filmů z polského regionu Podlesí. Úvod a diskuze s hosty z Bělostockého kulturního centra.
Filmové Podlesí útočí! je jedním z nejvýraznějších počinů Bělostockého kulturního centra, které popularizuje nezávislý film ze severovýchodu Polska. Na projekcích doma i v zahraničí prezentují jak etablované filmaře oceněné na světových festivalech, tak začínající tvůrce různých žánrů.

FPA-plakat

20.15 Útěk – veřejná předpremiéra (Fuga,AgnieszkaSmoczyńska/Polsko/ČR/ Švédsko, 2018, 100 min.)
Veřejná předpremiéra s účastí tvůrců a diskuzí.Předpremiéry se zúčastní režisérka AgnieszkaSmoczyńska, scénáristka a představitelka hlavní role Gabriela Muskała a další polští i čeští tvůrci. Po projekci proběhne diskuze.
 Alicja si nepamatuje svou minulost. V televizním pořadu ji ale pozná její otec a ona se má po 2 letech vrátit do role manželky, matky i dcery. Je ale návrat k předchozímu životu možný, když své blízké nepoznává? Snímek podle skutečného příběhu ženy, která trpí ztrátou paměti – tzv. disociativní fugou. Druhý celovečerní film AgnieszkySmoczyńské, režisérky mezinárodně oceňovaného snímku Vábení sirén (Córki Dancingu), který uvedl Bardzofajný festival v roce 2016.

 SOBOTA 24. 11.

15.00 Dobrodružství modrého rytíře (Przygody Błękitnego Rycerzyka, Polsko, 1963 – 1965, 60 min.)
Animovaný televizní seriál pro děti, který vznikl letech 1963-1965 v polském Studiu animovaných filmů v Bělsku-Bílé. Seriál je inspirován rytířskými příběhy. Hrdinou je Modrý rytíř, který cestuje po světě, zažívá dobrodružství a zápasí o čest princezen.
Tvůrci seriálu byli např.LechosławMarszałek, Leszek Mech, Tadeusz Depa a ZdzisławKudła. Autorem loutek je Alfred Ledwig. Hudbu složil Waldemar Kazanecki.

18.00 Srdce lásky (Serce miłości, Łukasz Ronduda / Polsko, 2017, 78 min.)
Projekce filmu s diskuzí za účasti režiséra.
Dva umělci, dvě pohlaví. Jsou narcistní, ukřičení, exhibicionističtí, divní, zvrácení. Touží po dokonalé lásce nebo lpějí na nesmyslech? Film ŁukaszeRondudy vypráví o životě a uměleckých peripetiích skutečných současných polských umělců – experimentálním hudebníkovi a performerovi Wojciechu Bąkowském a o dost mladší kreslířce a tanečnici ZuzanněBartoszek. Filmová meditace o umění a lásce s komickými detaily a neobyčejnou experimentální hudbou. Autorem scénáře je Robert Bolesto, scénárista úspěšného filmu Poslední rodina, který uvedl Bardzofajný festival v roce 2017.

A_Heart_Of_Love_20.jpg

20.30 Tichá noc (Cicha noc, Piotr Domalewski/Polsko, 2017, 97 min.)
 Obyčejná polská rodina žijící na vsi slaví Vánoce. Sváteční přípravy vrcholí, syn se vrací domů na svátky z práce v zahraničí a chce rodině oznámit velkou novinu. Co všechno se během Štědrého dne a večera může přihodit? Tragikomická sonda Piotra Domalewského do života obyčejné polské rodiny se všemi mikrokonflikty, kostlivci ve skříni a lahvemi vodky za pohovkou.

Silent night (5)

 

Akce se koná za laskavé podpory:

granty fin1976ostatni 1976Ela fin 1976
Veřejná zakázka spolufinancována Ministerstvem zahraničních věcí v rámci grantu Polsko- českého fóra pro zbližování společenství, hlubší spolupráci a dobré sousedství 2018.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s